A továbbképzés megnevezése:
Napjaink kihívásai a gyermek- és ifjúságvédelem területén
Szervezõ neve:
Multilearn Digitális Tartalomszolgáltató és Kiadó Kft.
Felnõttképzési nyilvántartási szám:
00065-2011
Alapítási engedély szám:
47793/40/2014
Alapító neve:
TOPSEC Informatikai és Oktatási Kft.
Az alapítási engedély érvényességének dátuma:
2019. 11. 17.
Foglalkozási órák száma:
30
A továbbképzés szervezésének formája:
tanfolyami
A továbbképzés célja:
A továbbképzés célja a résztvevő pedagógusok elméleti és módszertani ismereteinek bővítése a gyermek- és ifjúságvédelem, a gyermekek jogai, a veszélyeztetettség témakörében, és hogy a résztvevők naprakész információkkal rendelkezzenek a megújuló köznevelési rendszer és köznevelési törvény kapcsán. További cél a magyarországi gyermekvédelmi ellátórendszer részletes bemutatásán keresztül a szakmai párbeszéd élénkítése pedagógusok és az illetékes állami és civil szervezetek közt. A résztvevők a továbbképzés során elsajátított ismeretek segítségével képesek legyenek környezetükben felismerni a veszélyeztetett gyermekeket, családokat, és kompetenciahatáraik ismeretében hathatós segítséget tudjanak nyújtani számukra. További cél a játékos, interaktív gyakorlatokon keresztül a szempontváltás facilitálása, a gyermekközpontú szemlélet kialakítása, a problémahelyzetek elemzésével a résztvevők kommunikációs és problémamegoldó készségének fejlesztése.
A program tartalmának rövid ismertetése:
Napjaink kihívásai a gyermek- és ifjúságvédelem területén
A pedagógusok napi munkájuk során egyre többször találkoznak olyan gyermekekkel, akik valamilyen szempontból hátrányt szenvednek társaikhoz képest, illetve - például egy szenvedélybeteg családtagjuk vagy bántalmazás miatt - veszélyeztetettek. A helyzet feltárása, elemzése, az érintett gyermekek és családjaik segítése nagyfokú körültekintést és a gyermekvédelmi rendszerrel való együttműködést igényel. Programunk ezen helyzetek megoldására készíti fel a közoktatási intézményekben dolgozó pedagógusokat.
Továbbképzésünkön ismertetjük a megújuló köznevelési törvény ifjúságvédelemmel kapcsolatos aktualitásait, a gyermeki jogokat, a veszélyeztető tényezőket, a (halmozottan) hátrányos helyzetből fakadó problémákat és a pedagógus, illetve az iskola mint intézmény gyermekvédelmi feladataival, prevencióval kapcsolatos törvényi rendelkezéseket. Bemutatjuk a magyarországi gyermekvédelmi ellátórendszert, kitérve az állami, önkormányzati, civil és egyházi szervezetekre, egyesületekre, intézményekre, hatóságokra - gyakorlati útmutatót kínálva a pedagógusok számára a segítségnyújtáshoz.
A program emellett módszertani gazdagodást kínál a bevált módszerek, hatékony kommunikációs technikák saját élményű tanulása révén. A továbbképzés elvégzését követően a résztvevők magabiztosabban igazodnak el a gyermekvédelmi rendszerben, és könnyebb lesz számukra a családokkal és az iskolán belüli és kívüli gyermek- és ifjúságvédelmi ellátórendszerrel való konzultáció, kapcsolattartás.
A program tematikai egységei a következők: 1. Bevezetés, a téma iránti érzékenyítés. 2. A gyermekeket veszélyeztető körülmények 3. Gyermek- és ifjúságvédelmi feladatot ellátó intézmények az iskolán kívül 4. Gyermek- és ifjúságvédelem az iskolában 5. Pedagógiai módszerek a gyermek- és ifjúságvédelem érdekében 6. Összefoglalás: gyermek- és ifjúságvédelem Magyarországon és külföldön, gyermekközpontú szemlélet, módszerek, kommunikáció.
Az egyes tematikai egységek feldolgozásakor a legjellemzőbb módszer a prezentációval kísért előadás, amit kiscsoportos műhelymunka, nagycsoportos megbeszélések és művészetterápiás módszerek kipróbálása egészít ki.
A Tanúsítvány kiadásának feltétele: A továbbképzés összóraszámának 90%-án való részvétel. Záró teszt sikeres kitöltése a képzés utolsó napján, legalább 80%-os eredménnyel. (A záró tesztet a hallgatók a képzés utolsó napján, az utolsó kontakt órát követő 60 percben töltik ki.)
Az elõírt tartalmi követelmények:
A továbbképzés végére az alábbi elméleti és gyakorlati ismeretekkel kell rendelkeznie a résztvevőnek:
• tudja a gyermekek jogait, ismerje a gyermekvédelmi törvényt, a gyermekeket veszélyeztető körülményeket, a veszélyeztetettség fogalmát; • legyen tisztában a veszélyeztető és elhanyagoló magatartás szintjeivel; • ismerje a gyermekbántalmazás, a családon belüli erőszak jelenségét; • tudja a (halmozottan) hátrányos helyzet fogalmát, ismerje annak következményeit, a kapcsolódó törvényi rendelkezéseket; • ismerje az iskolán kívüli gyermek- és ifjúságvédelmi feladatot ellátó intézményeket és szervezeteket; • legyen tisztában a megújuló köznevelési rendszerrel; • ismerje az iskolai gyermek- és ifjúságvédelmi felelős és az iskolapszichológus főbb feladatait; • legyen tisztában a pedagógus és az iskola mint intézmény gyermekvédelmi feladatait előíró törvényi rendelkezésekkel; • ismerje a gyermekközpontú pedagógiai szemlélet lényegét, a bátorító nevelés és a Gordon-módszer alapjait.
Az ismeretek számonkérésének módja:
Záró ellenőrzésként a résztvevők zárótesztet írnak.
A tanúsítvány kiadásának feltétele a záróteszt sikeres kitöltése a képzés utolsó napján, azonnal a kontakt képzést követően. A megoldásra szánt idő: 60 perc.
A továbbképzés sikeres elvégzéséhez a tesztet minimálisan 80%-os eredménnyel kell teljesíteni.
Értékelési szempontok: Az 30 kérdéses záróteszt a képzésen elsajátított ismeretek pontosságát, a tudásanyag elsajátítását és alkalmazását méri a következő témákban: • a gyermekek jogai, a gyermekvédelmi törvény, a gyermekeket veszélyeztető körülmények, a veszélyeztetettség fogalma, a veszélyeztető és elhanyagoló magatartás szintjei; a gyermekbántalmazás, a családon belüli erőszak jelensége; • a (halmozottan) hátrányos helyzet fogalma, a kapcsolódó törvényi rendelkezések; • az iskolán kívüli gyermek- és ifjúságvédelmi feladatot ellátó intézmények és szervezetek; • a megújuló köznevelési rendszer jellemzői; • az iskolai gyermek- és ifjúságvédelmi felelős és az iskolapszichológus főbb feladatai; • a pedagógus és az iskola mint intézmény gyermekvédelmi feladatait előíró törvényi rendelkezések; • a gyermekközpontú pedagógiai szemlélet, a bátorító nevelés és a Gordon-módszer alapjai.
A jelentkezés feltételei:
– iskolai végzettség:
egyetem és/vagy főiskola; bármely szak; óvodapedagógus, okleveles tanító, általános és középiskolai tanár, gyógypedagógus, konduktor, pszichológus, szociálpedagógus, könyvtáros tanár (tanító), szakoktató, gyakorlati oktató, fejlesztő pedagógus.
– megelõzõ szakmai gyakorlat:
– egyéb, éspedig:
Javasolt munkakörök:
Óvodapedagógus, Tanító, Tanár, Gyógypedagógus, Konduktor, Kollégiumi nevelő, Pszichológus, Szociálpedagógus, Könyvtáros tanár (tanító), Szakoktató, gyakorlati oktató, Fejlesztõ pedagógus
Javasolt megbízások, funkciók (tevékenységek):
Intézményvezető, Intézményvezető-helyettes, Gyermekvédelmi felelős, Munkaközösség vezető, Osztályfőnök, Szabadidő-szervező, Gyakorlóiskolai vezető tanár, óvodai szakvezető
A szakvizsgába történõ beszámítás lehetõsége:
Nincs ilyen lehetőség.
A továbbképzés kötõdik-e meghatározott kerettantervhez vagy helyi tantervhez?
nem jellemző
A továbbképzés ismeretanyaga kötõdik-e valamely valláshoz, világnézethez?
nem jellemző
A továbbképzés idõbeni megszervezése, és a jelentkezés módja:
A megrendelői igények figyelembevételével.
Részvételi díj összege:
– Minimum:
20000 Ft
– Maximum:
160000 Ft
Részvételi díjon felüli egyéb költségek:
Az esetleges szállás, étkezés és utazás költségei.
A továbbképzés helyszíne(i):
Minõségbiztosítási összefoglaló:
Dokumentum | |
Minõségbiztosítási összefoglaló
2015
|
Letöltés
|
|