A továbbképzés megnevezése:
Médiatudatosság fejlesztése az iskolában
Szervező neve:
Eszterházy Károly Katolikus Egyetem
Felnőttképzési nyilvántartási szám:
00936-2009
Alapítási engedély szám:
23/52/2015
Alapító neve:
Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet
Az alapítási engedély érvényességének dátuma:
2020. 02. 05.
Foglalkozási órák száma:
30
A továbbképzés szervezésének formája:
tanfolyami
A továbbképzés célja:
A képzés fő célja: a résztvevő pedagógusok értő és kritikus médiahasználatának fejlesztése, hogy képesek legyenek felkészíteni a tanulókat a kritikus, tudatos médiahasználói magatartásra. Az egyes tematikai egységekhez kapcsolódó részcélok: A NAT és a kerettantervek médiatudatosságra neveléssel kapcsolatos célkitűzéseinek áttekintése a résztvevők saját tantárgyában. • A magyar médiaszolgáltatás jogi szabályozásának alapelveivel és a médiatörvény gyermekek és kiskorúak védelmére vonatkozó részeivel való megismerkedés. • A média híreinek és a valóság kapcsolatának elemzése. • ismeretek szerzése a fiatalok médiahasználati szokásainak jellemzőiről • Az online hírszolgáltatók által bevezetett új, elsősorban a fiatal közönséget megcélzó alkalmazások, technikák, módszerek megismerése. • A web 2.0 szerepének tudatosítása az információszerzési és –megosztási, illetve tartalomlétrehozási stratégiákban. • A médiahatás-kutatások és a befogadásvizsgálatok megismertetése. • A digitális állampolgárság fogalmának megismerése, a pedagógus szerepének és felelősségének végiggondolása a tanulók aktív, demokratikus állampolgárrá nevelésében. • A digitális lábnyomok jelentőségének és kockázatainak tudatosítása a web 2.0 világában. • A film alapvető formanyelvi eszközeinek megismerése, a videókészítés elemi fortélyainak elsajátítása.
A program tartalmának rövid ismertetése:
A továbbképzés a médiatudatosságra nevelés témakörében a NAT 2012-ben megfogalmazott céljainak megvalósulását segíti A médiatudatosságra nevelés speciális feladat, célja nem a konkrét ismeretek átadása, hanem a szemlélet formálása, az értő és kritikus médiahasználat kialakulásának támogatása. Ahhoz, hogy a pedagógus képes legyen erre, először neki kell fejlődnie ezen a téren. Neki magának kell médiatudatosnak lennie, de az is ugyanilyen fontos, hogy nyitott legyen annak megismerésére, hogyan és mire használják a fiatal felhasználók a hibrid, összekapcsolódó médiumok (internet-televízió) tartalmait, üzeneteit, azokból, illetve az őket körülvevő társadalmi és kulturális jelentésekből miként konstruálják meg saját identitásukat, a saját valóságukat. A továbbképzés egyik fontos célja az, hogy hatására a résztvevő pedagógusok kíváncsisággal, értő figyelemmel forduljanak a diákok médiaélményei felé, törekedjenek elfogadóbb szemléletet kialakítani magukban.
A 30 órás blended továbbképzés azoknak az általános iskola felső tagozatán és a középiskolában tanító tanároknak szól, akiknek tárgyában megjelenik a médiatudatosságra nevelés, illetve osztályfőnökként szükségesnek tartják médiaismereteik bővítését. A képzés nem készít fel a médiaismeret oktatására, hiszen az ebben az óraszámban lehetetlen.
A blended továbbképzés e-learning támogatással zajlik. Két jelenléti napból (nyitó és záró) és ezek között egy kb. hathetes távoktatási szakaszból áll, amelynek során 14 órányi önálló és társas tevékenységet feltételez. A képzés jelenléti és távoktatási szakaszai egyaránt a kis- és nagy csoportos munkára, a saját élményű tanulásra és a tapasztalatok, gondolatok megosztására épít. A résztvevők a távoktatási szakaszban egyéni feladatokat is végeznek, ugyanakkor aktív tanulási folyamatban, a csoport többi tagjával állandó interakcióban sajátítják el az új ismereteket. Megismerkednek a média híreinek és a valóság kapcsolatának problémájával, gyakorlati feladatok során tapasztalhatják meg, miként konstruálja (újra) a valóságot a média. Bepillantást nyernek az újmédia és a web 2.0-s hírszolgáltatók által alkalmazott - elsősorban a fiatal közönséget megcélzó - új technikákba és módszerekbe. Foglalkoznak a médiamanipulációval, a médiatudatosság és demokrácia kapcsolatával, az online térben történő önreprezentációval, a digitális lábnyomok jelentőségével és kockázataival. A képzést záró második jelenléti napon a résztvevők megismerik a film alapvető formanyelvi eszközeit, majd egy videofilm készítése révén gyakorlati tapasztalatokat szereznek a kreatív-alkotó médiahasználatról.
A távoktatási szakaszban a Moodle felületen zajlik a kommunikáció, és a feladatok megoldását is az online tanulási keretrendszerbe kell feltölteniük a résztvevőknek. A képző tutorként segíti, ösztönzi az online tevékenységeket, a vele és a csoporttársakkal való kommunikáció, egymás munkájának véleményezése, értékelése a képzés része. Az értékelés a résztvevő pedagógusok folyamatos munkájára épül, és előre meghatározott, illetve ismertetett kritériumrendszer alapján történik. A képzés teljesítéséhez 75%-os eredmény, 56 pont szükséges. A képzés során három feladatot egyéni, négyet csoportmunkában készítenek el a résztvevők. A képző ellenőrzi, hogy minden feladat elkészült-e, illetve azok megfelelnek-e a megadott kritériumoknak. A tanúsítvány kiadásának feltételei: 90%-os részvétel és a távoktatási szakasz feladatainak megoldása, a kapcsolódó dokumentumok elkészítése, illetve feltöltése a Moodle felületre.
A képzés a pedagógusok folyamatos munkájára épít, sikeres elvégzésének feltétele, hogy a résztvevők felhasználói szintű informatikai ismeretekkel rendelkezzenek.
Az előírt tartalmi követelmények:
Fejlődjön a résztvevő pedagógusok értő és kritikus médiahasználata, ezáltal legyenek képesek felkészíteni a tanulókat a kritikus, tudatos médiahasználói magatartásra. Az egyes tematikai egységekhez kapcsolódó követelmények: • A pedagógusok ismerjék a NAT és a kerettantervek médiatudatosságra nevelésre vonatkozó célkitűzéseit a saját tantárgyukhoz kapcsolódóan. • Legyenek tisztában a magyarországi médiaszolgáltatások jogi szabályozásának alapelveivel és a médiatörvény gyermekek és kiskorúak védelmére vonatkozó részeivel. • Tudatosuljon a résztvevőkben a média híreinek és a valóság kapcsolatának problémája. • Ismerjék a fiatalok médiahasználati szokásainak jellemzőit. • Ismerjék az online hírszolgáltatók által bevezetett új, elsősorban a fiatal közönséget megcélzó alkalmazásokat, technikákat, módszereket. • Ismerjék a web 2.0 szerepét az információszerzési és –megosztási, illetve tartalomlétrehozási stratégiákban. • Ismerjék a médiahatás-kutatásokat és a befogadásvizsgálatokat • Ismerjék a digitális állampolgárság fogalmát, és tudatosuljon bennük a pedagógus szerepe és felelőssége a tanulók aktív, demokratikus állampolgárrá nevelésében. • Tudatosuljon a résztvevőkben a digitális lábnyomok jelentősége és kockázatai a web 2.0 világában. • Ismerjék a film alapvető formanyelvi eszközeit, és legyenek képesek a videókészítés elemi fortélyait felhasználni a kreatív-alkotó médiahasználat keretében saját pedagógusi munkájukban.
Az ismeretek számonkérésének módja:
Az értékelés a résztvevő pedagógusok folyamatos munkájára épül, és előre meghatározott, illetve ismertetett kritériumrendszer alapján történik. Az értékelés komplex rendszere az 1. sz. mellékletben található. A képzés teljesítéséhez 75%-os eredmény, 56 pont szükséges. A képzés során három feladatot egyéni, négyet csoportmunkában készítenek el a résztvevők. A képző ellenőrzi, hogy minden feladat elkészült-e, illetve azok megfelelnek-e a megadott kritériumoknak. A jelenléti és a távoktatási szakasz feladatai: 1) Hírelemzés 2) Fórumvita 3) Kerekasztalvita 4) Foglalkozásterv reflexiókkal (1.) 5) Foglalkozásterv reflexiókkal (2.) 6) Foglalkozástervek értékelése a Moodle-fórumon (társértékelés) 7) Hangulatfilm készítése
A jelentkezés feltételei:
– iskolai végzettség:
egyetem és/vagy főiskola; bármely; pedagógus.
– megelőző szakmai gyakorlat:
– egyéb, éspedig:
Felhasználói szintű informatikai ismeretek
Javasolt munkakörök:
Tanár, Kollégiumi nevelő, Pszichológus, Szociálpedagógus
Javasolt megbízások, funkciók (tevékenységek):
Intézményvezető, Intézményvezető-helyettes, Diákönkormányzatot segítő pedagógus, Osztályfőnök, Szabadidő-szervező
A szakvizsgába történő beszámítás lehetősége:
nincs
A továbbképzés kötődik-e meghatározott kerettantervhez vagy helyi tantervhez?
nem jellemző
A továbbképzés ismeretanyaga kötődik-e valamely valláshoz, világnézethez?
nem jellemző
A továbbképzés időbeni megszervezése, és a jelentkezés módja:
Munkanapokon 9-16 óráig és szabadnapokon.
Részvételi díj összege:
– Minimum:
0 Ft
– Maximum:
0 Ft
Részvételi díjon felüli egyéb költségek:
Útiköltség.
A továbbképzés helyszíne(i):
Minőségbiztosítási összefoglaló:
|