A továbbképzés megnevezése:
Bűnmegelőzés az iskolában (kompetenciafejlesztő és módszertani továbbképzés)
Szervező neve:
Bűnmegelőzési és Oktatási Szolgáltató Központ Egyesület
Felnőttképzési nyilvántartási szám:
B/2020/000232
Alapítási engedély szám:
819/10/2020
Alapító neve:
Bűnmegelőzési és Oktatási Szolgáltató Központ Egyesület
Az alapítási engedély érvényességének dátuma:
2025. 12. 15.
Foglalkozási órák száma:
30
A továbbképzés szervezésének formája:
tanfolyami
A továbbképzés célja:
A továbbképzés célja, hogy a pedagógusokat felkészítse bűnmegelőzési foglalkozások, osztályfőnöki órák tartására. A továbbképzés bűnmegelőzési elméleti és gyakorlati ismereteket kíván elsajátíttatni a pedagógusokkal, hogy az elkövetővé és áldozattá válás témaköreiben önállóan képesek legyenek tanórát tartani. A résztvevő ismerkedjen meg a bűnmegelőzési kisfilmekkel, és legyen képes a prevenciós médiatár alkalmazására elméletben és gyakorlatban.
A továbbképzés további célja, hogy a pedagógusokat felkészítse az Alfa és Z generációs fiatalok szocializációjából eredő különbségek megértésére. Ismerkedjenek meg a fiatalokat kiemelten fenyegető veszélyekkel, a biztonságuk megőrzésével kapcsolatos információkat kapjanak. A továbbképzés további célja, hogy a résztvevő megismerje (felelevenítse) a kompetenciafejlesztő és a tapasztalati tanuláson alapuló tanulásszervezési módszereket, képes legyen a konstruktív pedagógia módszertani alapjainak alkalmazására. A továbbképzés során fejlődjön problémamegoldó képessége, előadókészsége. Javuljon interperszonális kommunikációs és önérvényesítési képessége.
A program tartalmának rövid ismertetése:
A bűnmegelőzés egyre fontosabbá válik társadalmunkban, hatékony alkalmazása speciális ismereteket igényel. A továbbképzés célja, hogy a pedagógus vagy pszichológusokat felkészítse bűnmegelőzési órák tartására, attitüdjeiket fejlessze. A konstruktív pedagógiai módszertan és a tapasztalati tanulás megismerésével személyes hatékonyságuk erősödik, fejlődik asszertív problémamegoldó képességük. Megismerik a felhasználható bűnmegelőzési kisfilmeket, az egyes korcsoportoknak megfelelő témákat, feldolgozási módszereket. A továbbképzés elméleti részében (3 óra) a témához kapcsolódó jogi és kriminológiai alapismeretekről hallhatnak előadásokat a fiatalokat érintő bűncselekményekre (az internet veszélyei, az iskolai agresszió, függőségek) kezelésére koncentrálva. A kooperációra alapozó pedagógiai módszerek megismerése, a csoportmunka pedagógiai gyakorlata képezi a gyakorlati rész elméleti hátterét. A médiumpedagógiai alapismeretek során a prevenciós médiatárban található bűnmegelőzési kisfilmekkel történő oktatás módszereivel és hatékonyságának mechanizmusával foglalkoznak a résztvevők. A továbbképzés második, gyakorlati részében 27 órán keresztül alkalmazzák a megismert kooperatív módszereket, csoportvezetői technikákat. A mindennapi bűnmegelőzés területeivel csoportfeladatok és szituációs játékok során ismerkedhetnek meg. Mintaórákon vesznek részt, illetve óratervezési gyakorlattal fejlesztjük a bűnmegelőzési foglalkozások tartásához szükséges kompetenciáikat. A továbbképzés végét követő 15 napon belül egy bűnmegelőzési kisfilmekre épülő, minimum 1 tanévre és 18 tematikus órára szóló tanmenetet kell készíteni a résztvevőknek, amelyben meghatározzák, hogy az általuk választott korcsoport számára milyen foglalkozási keretben, időtartamban, mely bűnmegelőzési témaköröket és hogyan kívánnak feldolgozni. A tanmenet terjedelme 2-6 gépelt oldal (Times New Roman 12 betűtípussal, másfeles sortávolsággal). A tanmenetet megfelelt/nem felelt meg minősítéssel értékeljük. Tanúsítványra jogosult, aki részt vesz a továbbképzés 90%-án, határidőre beadja a tanmenetét, amelyre legalább megfelelt minősítést kap. A továbbképzés során saját fejlesztésű, kipróbált elektronikus tananyag segíti a résztvevőket.
Az előírt tartalmi követelmények:
• Ismerje az Alfa és a Z-generációs fiatalok szocializációjából eredő különbségeket. • Legyen képes alkalmazni olyan módszereket, amelyek segítségével fejleszthető az Alfa és a Z generációs fiatalok motivációja, önreflexiója és önérvényesítési képessége. • Ismerje a bűnmegelőzési órák megtartásához szükséges jogi fogalmakat, és tudja ezeket a fogalmakat használni, alkalmazni. • Ismerje az áldozattá válás leggyakoribb módjait a fiataloknál, és tudjon módszereket ezek megelőzésére. • Ismerje a fiatalok az elkövetővé válásának leggyakoribb módjait, és tudjon módszereket ezek megelőzésére. • Ismerje a szabálykövetéshez, együttműködéshez szükséges személyes és szociális kompetenciákat, és tudjon módszereket a fejlesztésükre • Legyen képes a konstruktív pedagógiai módszerek, a kompetenciafejlesztő és a tapasztalati tanuláson alapuló tanulásszervezési módszerek alkalmazására nevelési tevékenysége során. • Legyen képes csoportfeladatok szervezésére és lebonyolítására, a reflexiók levezetésére. • Legyen képes konstruktív visszajelzések adására, ismerje azokat a segítő tényezőket, amelyek hozzájárulnak a konfliktusok rendezéséhez. • Legyen képes bűnmegelőzési foglalkozásokat tartani. • Meg tudja tervezni egy osztály vagy közösség bűnmegelőzési oktatását, össze tudja állítani ennek fő témaköreit és módszereit. • Ismerjen bűnmegelőzési kisfilmeket, amelyekkel az oktatást megszervezheti.
Az ismeretek számonkérésének módja:
A továbbképzés elvégzése akkor zárul tanúsítvány kiadásával, ha a résztvevő részt vesz a továbbképzés 90%-án. A továbbképzés végét követő 15 napon belül egy bűnmegelőzési kisfilmekre épülő, minimum 1 tanévre és 18 tematikus órára szóló tanmenetet kell készíteni a résztvevőknek, amelyben meghatározzák, hogy az általuk választott korcsoport számára milyen foglalkozási keretben, időtartamban, mely bűnmegelőzési témaköröket és hogyan kívánják feldolgozni. A tanmenet terjedelme 2-6 gépelt oldal (Times New Roman 12 betűtípussal, másfeles sortávolsággal). A tanmenetet megfelelt/nem felelt meg minősítéssel értékeljük.
Értékelési szempontok: • szakkifejezések használata; • szakmai kommunikáció minősége; • kritikus gondolkodás megjelenítése; • a tervezés didaktikai szempontoknak való megfelelése.
A jelentkezés feltételei:
– iskolai végzettség:
egyetem és/vagy főiskola; Tanító, bármely szakos általános és középiskolai tanár, gyógypedagógus, szociálpedagógus, fejlesztő pedagógus.; Okleveles tanító, okleveles általános és középiskolai tanár, gyógypedagógus, okleveles szociálpedagógus, okleveles fejlesztő pedagógus..
– megelőző szakmai gyakorlat:
– egyéb, éspedig:
Alapfokú számítástechnikai ismeretek, chat alapú online kommunikációs eszközök használatában való jártasság.
Javasolt munkakörök:
Tanító, Tanár, Kollégiumi nevelő, Pszichológus, Szociálpedagógus, Könyvtáros tanár (tanító), Szakoktató, gyakorlati oktató, Fejlesztõ pedagógus
Javasolt megbízások, funkciók (tevékenységek):
Intézményvezető, Intézményvezető-helyettes, Diákönkormányzatot segítő pedagógus, Gyermekvédelmi felelős, Munkaközösség vezető, Osztályfőnök, Szabadidő-szervező, Gyakorlóiskolai vezető tanár, óvodai szakvezető
A szakvizsgába történő beszámítás lehetősége:
A szakvizsgába nem számítható be.
A továbbképzés kötődik-e meghatározott kerettantervhez vagy helyi tantervhez?
nem jellemző
A továbbképzés ismeretanyaga kötődik-e valamely valláshoz, világnézethez?
nem jellemző
A továbbképzés időbeni megszervezése, és a jelentkezés módja:
délelőtt, délután, pihenőnapokon
Részvételi díj összege:
– Minimum:
0 Ft
– Maximum:
0 Ft
Részvételi díjon felüli egyéb költségek:
-
A továbbképzés helyszíne(i):
Minőségbiztosítási összefoglaló:
Dokumentum | |
Minőségbiztosítási összefoglaló
2021
|
Letöltés
|
|