A továbbképzés megnevezése:
Gamifikáció (játékosítás) az irodalomórán – a Mecénátus módszer alapjai
Szervező neve:
Református Pedagógiai Intézet
Felnőttképzési nyilvántartási szám:
-
Alapítási engedély szám:
180/10/2022
Alapító neve:
Református Pedagógiai Intézet
Az alapítási engedély érvényességének dátuma:
2027. 06. 03.
Foglalkozási órák száma:
30
A továbbképzés szervezésének formája:
tanfolyami
A továbbképzés célja:
A résztvevő ismerje meg a gamifikáció (játékosítás) alapvető működését és gyakran alkalmazott elemeit, illetve a gamifikált értékelési rendszerek sajátosságait. A résztvevő ismerje meg a Mecénátus módszert, ami egy gamifikált értékelési rendszeren alapuló alternatív pedagógiai módszer. A résztvevő váljon képessé a módszer alkalmazására iskolai környezetben, illetve váljon képessé a módszerhez tartozó Mecénátus kártyajáték és applikáció rendeltetésszerű használatára. A résztvevő váljon képessé a Mecénátus módszer értékelési rendszerének adaptációjára a saját irodalomtanári igényeinek megfelelően, illetve váljon képessé új gamifikált elemek létrehozására.
A program tartalmának rövid ismertetése:
A továbbképzés egy alternatív pedagógiai módszer, a Mecénátus módszer használatára készíti fel a résztvevőket, amellyel növelhetik az irodalomórán a tanulóik motivációját és órai teljesítményét. A gamifikált értékelési rendszer alkalmazása segíti a pedagógust a számonkérések lebonyolításában, transzparenssé teszi annak folyamatát, eszközt nyújt egy-egy téma mélyebb feldolgozásához, és lehetőséget biztosít a tananyag gyorsabb feldolgozására. A módszer a tanulók számára motiváló keretet biztosít irodalmi feladatok vállalásához, növeli a tanulói autonómiát az értékelési rendszer elemeinek szabadon választhatósága miatt.
Cél a Mecénátus kártyajáték, illetve a kártyákhoz tartozó Mecénátus applikáció iskolai környezetben való használatának elsajátítása. A kártyajáték alkalmazásának közvetlen funkciója a diákok motiválása, közvetett hatása pedig a diákok irodalmi általános műveltségének gyarapításában jelenik meg. A Mecénátus kártyajáték tanórai felhasználása kizárólag e képzés sikeres elvégzéséhez van kötve, csak a képzést teljesítő pedagógusoknak lesz lehetősége rendelni a tanulóik számára kártyákat.
A képzés 75%-a (22,5 óra) személyes vagy online kontakt formában valósul meg, ami döntően interaktív tevékenységből áll. A kontakt alkalmakon a résztvevők a gamifikáció és a Mecénátus módszer elméleti alapjaival ismerkednek meg, saját pedagógiai gyakorlatukban azonnal használható értékelési keretrendszert terveznek, és gyakorolják a kártyák használatát. A képzés 25%-a (7,5 óra) folyamatba ágyazott képzési formában e-mentorálással támogatott egyéni munka, amikor a résztvevő a Mecénátus módszer értékelési rendszerét adaptálja és kipróbálja iskolai környezetben.
A tanúsítvány kiadásának feltétele a képzési idő 90%-án való részvétel, valamint egy 6 dokumentumból álló portfólió kidolgozása. A képzési portfólió leadási határideje az utolsó órát követő 14. nap Minősítés fokozatai: Jól megfelelt – Megfelelt – Nem felelt meg
Az előírt tartalmi követelmények:
A résztvevő a képzés elvégzésével ismeri: - a gamifikáció és a Mecénátus módszer elméleti alapjait, - a Mecénátus kártyajáték szabályait. A résztvevő képes: - a Mecénátus módszer bevezetésére és fenntartására iskolai környezetben legalább egy hónapon keresztül - a Mecénátus módszerben használt fix elemeket tartalmazó sprintek (egy témával foglalkozó tanulmányi tömbök, amelyek ideje alatt pontokat kell gyűjteni feladatok megoldásával) személyre szabására, a képzésen megismert sablon alapján saját sprint elkészítésére és megvalósítására - a Mecénátus kártyajáték használatára, betanítására - a Mecénátus applikáció tanári interfészének kezelésére.
Az ismeretek számonkérésének módja:
A képzés teljesítésének és a tanúsítvány kiadásának feltételei: I. A képzés minimum 90%-án való részvétel II. Képzési portfólió elkészítése és beküldése
A képzési portfólió részei: 6 dokumentumból álló beadandó dolgozat, amelynek az összes elemét a képzés utolsó közös alkalma után 14 napon belül kell elektronikus formában feltölteniük a résztvevőknek a képző által megadott Google Drive mappába.
1. Első (bevezető) sprint táblázat: • A résztvevő saját osztályának/csoportjának igényei alapján adaptált nagytáblázat ( egy képzésen megismert táblázatsablon alapján). • Kitöltve: a tanulók pontjai és díjai.. • Elvárt forma, terjedelem: .xls vagy .xlsx kiterjesztésű 3 munkalapos táblázatos dokumentum. 2. Reflexió: • Az első kontakt képzési alkalom utáni, kéthetes nemkontakt szakaszról (első (bevezető) sprint időszaka) előre megadott kérdések mentén. • Elvárt forma, terjedelem: .doc vagy .docx kiterjesztésű 2-4 oldalas szöveges dokumentum. 3. Második (haladó) sprint táblázat: • A résztvevő saját osztályának/csoportjának igényei alapján adaptált nagytáblázat (egy előre megadott, 1. sprint sablonhoz képest részletesebb táblázatsablon alapján) • Kitöltve: a tanulók pontjai és díjai. • Elvárt forma, terjedelem: .xls vagy .xlsx kiterjesztésű 3 munkalapos táblázatos dokumentum. 4. Reflexió: • A második kontakt képzési alkalom utáni, háromhetes nemkontakt szakaszról (második (haladó) sprint időszaka) előre megadott kérdések mentén. • Elvárt forma, terjedelem: .doc vagy .docx kiterjesztésű 2-4 oldalas szöveges dokumentum. 5. Önálló sprint táblázat: • A formai követelményeket tartalmazó sablon alapján egy teljesen kidolgozott és működőképes sprint-nagytáblázat. • Üres táblázat. • Elvárt forma, terjedelem: .xls vagy .xlsx kiterjesztésű 3 munkalapos táblázatos dokumentum. 6. Prezentáció dokumentum: • A prezentációban a résztvevő saját tanulói számára összefoglalja a Mecénátus módszer alapját képező értékelési rendszert, és lépésről-lépésre leírja a Mecénátus kártyajáték – a tanulók számára a betanulási időszakban releváns – szabályait. • Elvárt forma, terjedelem: .ppt vagy .pptx kiterjesztésű 10-30 diából álló prezentáció
A portfólió elemeinek értékelési szempontjai: • A táblázatok átláthatóak, és megfelelnek az adott tanuló csoport tanulmányi igényeinek. • A saját sprint táblázat feladatai és díjai az előző pontban leírt szempontokon felül átgondoltak, igényesen kidolgozottak, és mutatnak kreativitást. • A reflexiók megfogalmazása igényes, minden előre megadott kérdésre érdemben válaszol. • A prezentáció minden alapvető információt tartalmaz a képzésen megismert gamifikált értékelési rendszer kötelező elemeiről (pontok, ponthatárok, díjak, sprintek, sprintzárók, pontszerző feladatok), illetve a résztvevő által beépített szabadon választható elemekről (lehetséges elemek: csapatok, segítők, szülői levél, mérföldkövek stb.). • A prezentáció informatívan és lényegre törően írja le a Mecénátus kártyák gyűjtögetésének szabályait és az egyes kártyák begyűjtéséhez tartozó előnyöket, a Mecénátus kártyajáték alapvető játékszabályait és a hozzá tartozó állandó (módszerben rögzített) eseményeket (kártyabajnokságok, megmérettetések). A prezentációs dokumentum értékelése történik meg, személyes prezentációra nem kerül sor.
Minősítés fokozatai: Jól megfelelt – Megfelelt – Nem felelt meg
A jelentkezés feltételei:
– iskolai végzettség:
főiskola; magyar nyelv és irodalom szak; általános- vagy középiskolai tanár.
– megelőző szakmai gyakorlat:
– egyéb, éspedig:
Mivel a képzés néhány modulja online kontaktformában is megvalósítható, és online kontakt esetén a résztvevők és az oktató digitális felületen tartják egymással a kapcsolatot, feltétel, hogy a jelentkező rendelkezzen alapfokú - felhasználói szintű - informatikai ismeretekkel és megfelelő eszközökkel (laptop vagy PC, internetelérés), illetve jártas legyen Google Drive, Google Táblázatok és Google Tanterem használatában.
Javasolt munkakörök:
Tanár, Könyvtáros tanár (tanító)
Javasolt megbízások, funkciók (tevékenységek):
Intézményvezető, Intézményvezető-helyettes, Munkaközösség vezető, Osztályfőnök
A szakvizsgába történő beszámítás lehetősége:
Nem jellemző
A továbbképzés kötődik-e meghatározott kerettantervhez vagy helyi tantervhez?
nem jellemző
A továbbképzés ismeretanyaga kötődik-e valamely valláshoz, világnézethez?
nem jellemző
A továbbképzés időbeni megszervezése, és a jelentkezés módja:
A képzés 3 kontaktnapon zajlik, napi 8 óra foglalkozással, kb. 9-17 óra között. A kontaktnapokat folyamatba ágyazott szakaszok szakítják meg, amelyek során a résztvevők a saját intézményükben végeznek gyakorlatot.
Részvételi díj összege:
– Minimum:
35000 Ft
– Maximum:
40000 Ft
Részvételi díjon felüli egyéb költségek:
Utazási-, étkezési- és szállásköltség. A részvételi díj tartalmazza a szükséges 200 db-os Mecénátus kártyapaklit és a játékszabályt.
A továbbképzés helyszíne(i):
Minőségbiztosítási összefoglaló:
|