A továbbképzés megnevezése:
Gyakorlati módszertani továbbképzés idegen nyelvet oktató tanárok számára: kommunikatív órai tevékenységek komplex rendszere
Szervező neve:
Studio Italia Kft.
Felnőttképzési nyilvántartási szám:
E-000417/2014
Alapítási engedély szám:
27282/127/2016
Alapító neve:
Studio Italia Kft.
Az alapítási engedély érvényességének dátuma:
2021. 11. 22.
Foglalkozási órák száma:
60
A továbbképzés szervezésének formája:
tanfolyami
A továbbképzés célja:
A továbbképzésen résztvevő nyelvtanárok ismerjék meg és gyakorolják be a bemutatott nyelvtanítási módszereket, órai tevékenységeket. A megtanultak alapján képesek legyenek tanulóikat megfelelő eszközökkel hozzásegíteni a tantervi követelmények teljesítéséhez.
Módszertani ismereteiket olyan elemekkel gazdagítsák, amelyek
a) kommunikatív szemléletű didaktikai rendszert alkotnak, a kooperáció elvén alapulnak b) alkalmasak a nyelvtani, lexikai kompetenciák és a nyelvi alapkészségek egyidejű fejlesztésére, c) a nyelvelsajátítás és a nyelvtanulás folyamatainak kiegyensúlyozott egységére épülnek.
Cél, hogy az új módszerek alkalmazásának eredményeként tanulóik használható nyelvtudás birtokába jussanak.
A program tartalmának rövid ismertetése:
Az elmúlt időszakban, különösen az új szemléletű nyelvi érettségi bevezetését követően a hazai köznevelésben az idegen nyelvtanítás területén is egyre nagyobb teret nyert a kommunikatív nyelvi kompetenciák kialakítására irányuló törekvés. E cél eléréséhez nélkülözhetetlen a nyelvtanárok, jelen esetben az idegen nyelv és irodalom szakos tanárok módszertani eszköztárának bővítése. A római DILIT tanárképző intézet, a sienai Universitá per Stranieri CILS központja és az Edilingua Könyvkiadó módszertani központja hathatós közreműködésével létrehozott program, amely saját (önálló) továbbképzési programunk alapját képezi, kiválóan alkalmas a fenti cél elérésére.
A módszertani továbbképzés a tanítás gyakorlati oldalára összpontosít: módszertani útmutatást ad arra, hogyan válasszunk megfelelő írott és hangzó szöveget az idegen nyelv tanításához, milyen eljárásokkal lehet a szövegeket elolvastatni, meghallgattatni, milyen tevékenységekkel lehet hatékonyan a beszédet és írást folyamatossá, kreatívvá tenni, nyelvtant és lexikát tanítani, hibát javítani. A pályakezdőknek biztos támpontot nyújt a nyelvtanítás kezdetén, a kommunikatív nyelvtanításra nyitott és már tapasztalattal rendelkező idegen nyelv tanároknak pedig lehetőséget nyújt arra, hogy az évek során kialakított rendszerükbe szervesen beillesszenek újonnan tanult elemeket, illetve, hogy esetleg a tanultak szellemében alakítsák át eddig használt didaktikai eszközeiket.
A továbbképzésen alkalmazott módszerek alapvetően az oktatott didaktikai szemléletet követik. A tanított órai tevékenységeket a résztvevők nagyrészt a következő didaktikai fázisokat követve sajátítják el: a) megfigyelés, megtapasztalás; b) interaktív előadás, vita és ismeretrögzítés; c) saját végrehajtás előkészítése; d) végrehajtás egyéni, páros, kis- és nagycsoportos munkában. A párok és kiscsoportok szervezése egyes tematikai egységek esetében oly módon történik, hogy az egyes párok, csoportok számára a feladatok nyelve minden pár- vagy csoporttag számára ismeretlen legyen, hiszen most a résztvevők maguk a tanulók, és egy olyan nyelvű szöveget kell olvasniuk, amelyet nem ismernek. A többi feladat meghatározása, megoldása a párok vagy a csoport tagjai számára ismert idegen nyelven történik, ezért a csoport vagy a pár ebből a szempontból homogén. Ez a program lehetőséget ad arra, hogy az előzőleg átélt vagy megfigyelt, megvitatott és kipróbált kommunikatív módszer elemeinek sikerességéről visszajelzést kaphassanak egymástól és az előadóktól.
A tanúsítvány kiadásának feltételei: részvétel az összóraszám 90 %-án. A résztvevők a tanfolyam során az előadók útmutatása szerint elkészített feladatok (tananyagok) véglegesített változatát portfólióba helyezik, és határidóre benyújtják. A portfólió tartalmazza az alábbiakat: a tanult a) órai tevékenységek menetének részletes leírását,b) a tanult órai tevékenységek végrehajtására kidolgozott tananyag mintáit, c) a tanult órai tevékenységek beillesztését egy konkrét tankönyvi egység, d) a gyakorlatbemutatóikról készített előadói értékelést. Értékelési szempontok: - A portfólió hiánytalanul tartalmazza-e az előírt tartalmakat. - A portfólióban szereplő leírások pontosak-e. - A szöveg- és feladatminták megfelelnek-e a megjelölt szintnek, tanítási célnak. - A megoldási kulcsok helyesek- e. - A tanítási cél megvalósul-e a kijelölt tevékenységek alkalmazásával.
Az előírt tartalmi követelmények:
- Ismerje a "kommunikatív" nyelvi gyakorlatok, a nyelvi alapkészségek fejlesztésének, a "nyelvelsajátítás", a tanulók közötti "kooperáció", valamint a "ciklikus, spirális" nyelvtanítás elvét. - Legyen képes a tanítási célokat pontosan megfogalmazni, és azoknak megfelelően alkalmazni a továbbképzésen használt módszereket. - Ismerje azokat az eljárásokat, amelyekkel a tanulókat hatékony önálló, páros és kiscsoportos munkára lehet késztetni. - Tudja, hogyan kell a legcélszerűbben használni a tanterem nyújtotta tereket, az azokban rejlő lehetőségeket. - Legyen képes mérlegelni, mennyi időt kell az órán biztosítani a tényleges nyelvhasználatra. - Legyen képes a gyakorlatok során helyesen megválasztani a csoportdinamika egyes eszközeit, változatait. - Tudja pontosan, mikor milyen instrukcióval, magatartással képes a tanulók munkáját segíteni. - Ismerje a továbbképzésen tanult órai tevékenységek végrehajtásának szabályait, és legyen képes azokat más órai gyakorlatokra is vonatkoztatni. - Tudja meghatározni a továbbképzésen tanult órai tevékenységek helyét az idegen nyelv tanítás gyakorlatában. - Tudjon a továbbképzésen tanult órai tevékenységek végrehajtásához szükséges tananyagokat előállítani. - Legyen képes az interneten tanítási céljának megfelelő szintű, tartalmú, műfajú és szerkezetű szövegeket keresni.
Az ismeretek számonkérésének módja:
A résztvevők a tanfolyam során az előadók útmutatása szerint elkészített feladatok (tananyagok) véglegesített változatát portfólióba helyezik el. A portfólió tartalmazza az alábbiakat: a tanult a) órai tevékenységek menetének részletes leírását, b) a tanult órai tevékenységek végrehajtására kidolgozott tananyag mintáit, c) a tanult órai tevékenységek beillesztését egy konkrét tankönyvi egységbe. Értékelési szempontok: - A portfólió hiánytalanul tartalmazza-e az előírt tartalmakat. - A portfólióban szereplő leírások pontosak-e. - A szöveg- és feladatminták megfelelnek-e a megjelölt szintnek, tanítási célnak. - A megoldási kulcsok helyesek- e. - A tanítási cél megvalósul-e a kijelölt tevékenységek alkalmazásával.
A jelentkezés feltételei:
– iskolai végzettség:
egyetem és/vagy főiskola; idegen nyelv és irodalom szak általános iskolai és/vagy középiskolai tanár ; (pedagógus).
– megelőző szakmai gyakorlat:
– egyéb, éspedig:
felhasználói szintű számítógép- kezelői ismeret
Javasolt munkakörök:
Tanár
Javasolt megbízások, funkciók (tevékenységek):
nem jellemző
A szakvizsgába történő beszámítás lehetősége:
nem jellemző
A továbbképzés kötődik-e meghatározott kerettantervhez vagy helyi tantervhez?
nem jellemző
A továbbképzés ismeretanyaga kötődik-e valamely valláshoz, világnézethez?
nem jellemző
A továbbképzés időbeni megszervezése, és a jelentkezés módja:
Hétköznapokon 10.30 és 16.30 óra között.
Részvételi díj összege:
– Minimum:
40000 Ft
– Maximum:
70000 Ft
Részvételi díjon felüli egyéb költségek:
-
A továbbképzés helyszíne(i):
Minőségbiztosítási összefoglaló:
|